Elektrikli Kombi Nedir? Nerelerde Kullanılır?

elektrikli kombi nedir

Elektrikli kombilerde su elektrik enerjisi ile ısıtılıp peteklere pompalanır, bu şekilde ısıtma sağlanır. Elektrikli kombiler baca gazı üretmediği için doğalgazlı kombilerde olduğu gibi baca bağlantısı gerektirmez.

Doğalgaz yaygın şekilde kullanıldığı için kombi denildiğinde akla direkt olarak doğalgaz kombisi gelmektedir. Buna karşın elektrik enerjisi ile çalışan ve bir çok noktada avantajları olan elektrikli kombilerde ısınma ve sıcak su ihtiyacı için yoğun şekilde kullanılmaktadır. Elektrikli kombilerde su elektrik enerjisi ile ısıtılıp peteklere iletilir. Baca gazı üretmediği için baca bağlantısı gerektirmez böylece gazdan zehirlenme riskini ortadan kaldırır.
Elektrikli kombiler baca bağlantısı gerektirmez. Bunun için montaj alanları daha esnektir, küçük bir yer kaplarlar, evinizin istediğiniz yerine kolaylıkla montajlanabilirler.

Elektrikli ve Doğalgazlı Kombi Karşılaştırması

Her iki kombi çeşidinin de birbirine karşı avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Elektrikli kombi doğalgaz olmayan yerlerde diğer ısıtma araçlarına göre daha pratik ve konforlu bir seçimdir. Ayrıca doğalgaz tesisatı için maliyetlerin yüksek olduğu durumlarda da elektrikli kombi daha ekonomiktir. Bunun yanında sağlık açısından bakacak olursak baca gazı üretmediği için gaz zehirlenmelerinin meydana gelmesi riski de ortadan kalkmış olur.

Elektrikli Kombi Ne Kadar Elektrik Harcar?

Elektrikli kombilerin diğer ısınma araçlarına özellikle de doğalgazlı kombiye göre ne kadar tasarruflu olduğu; kullanılan mekanın büyüklüğüne, yalıtımına ve tesisatına göre farklılık gösterir. Tasarruf noktasında en önemli etken termostat kullanılıp kullanılmadığıdır.
Kombiler evinizin kaç derece olduğunu bilemezler. Bunun için bir termostatın onlara yardımcı olması gerekir. Termostat kullanılmayan evlerde sıcaklık istenilen sıcaklığın üstünde olabilir ve bu da daha yüksek enerji tüketilmesine sebep olur. ITT Cialx Termostat gibi ürünler sayesinde odanızın sıcaklığı hakkında kombinizi bilgilendirip tasarruf sağlayabilirsiniz.

Elektrikli Kombi Kaç Derece Çalışmalıdır?

Evler için konfor sıcaklığı uluslararası değerlendirmelerde 21-22 derece olarak tavsiye edilmiştir. fakat kişisel tercihlerde bu noktada önemlidir. Sizin konfor sıcaklığınız kaç ise o derecede termostatınızı ayarlamalısınız. Yukarıda da belirttiğimiz gibi termostat kullanarak hem bu sıcaklığı dengelemiş olursunuz hem de enerji tasarrufu sağlarsınız.

Elektrikli Kombi Bakımı

Elektrikli kombilerinizin tüm bağlantılarının doğru şekilde yetkili servisler tarafında yapılması, ilk çalıştırmanın yine yetkili servis tarafından yapılması gereklidir. Daha sonrasında ise periyodik olarak hem kombinin hem tesisatın bakımı yapılmalıdır.

HER İHTİYACA UYGUN BİR ELEKTRİKLİ KOMBİMİZ VAR

Ev, ofis, villa, restoran, otel, fabrika… Nerede ısınmaya ve sıcak suya ihtiyacınız olduğusorun değil. Geniş ürün yelpazemiz, farklı kullanım alanları ve farklı büyüklükler için özel tasarlanan elektrikli kombilerimiz ile size uygun modeli seçebilirsiniz.