Kat kaloriferi; yaşam alanlarının bireysel olarak ısıtılmasına olanak tanıyan ısıtma cihazlarıdır. Merkezi sistem katı yakıtlı kazanlar ile aynı mantıkta çalışır. Farkı, kat kaloriferinde bireysel ısıtmanın yapılmasıdır. Örneğin bir daireniz ya da müstakil bir eviniz var burayı ısıtmak için kat kaloriferi kullanabilirsiniz. Katı yakıtlı bireysel kazanlarda ısınmanın yanında sıcak su ihtiyacınızı da karşılayabilirsiniz.

Kat Kaloriferinde Kullanılan Yakıtlar

Sıvı yakıtlı ve katı yakıtlı kat kaloriferleri bulunmaktadır. Katı yakıtlı kaloriferlerde ekonomik olduğu için odun ve kömür yoğunlukla tercih edilir. Bunun yanında pellet ve pirina gibi yakıtlar da kullanılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta tercih edeceğiniz kat kaloriferinin kullanmayı seçeceğiniz yakıta uygun olmasıdır.

Katı Yakıtlı Kazan Çeşitleri

Bireysel kullanımlar için geliştirilen katı yakıtlı kazanları ele aldığımız bu yazımızda çalışma prensiplerine göre kat kaloriferlerini ikiye ayıracağız. Bunlardan birincisi el ile yüklemeli kalorifer kazanlarıdır. Bir çok yerde manuel kazan olarak da geçen bu modeller isminden de anlaşılacağı gibi el ile beslenirler. İkinci bir kat kaloriferi çeşidi iste otomatik kazanlardır. Bunlarda stoker sayesinde otomatik yakıt beslemesi yapılmaktadır. Yine stokerli modellere, ilave olarak otomatik kül boşaltma özelliği de eklenebilir. Böylece daha konforlu bir kullanıma olanak sağlar.

Kat Kaloriferi Fiyatları

Kat kaloriferi fiyatları, güç ve özelliklerine göre farklılık gösterir. Kazanınızı almadan önce mutlaka bir bayimize ya da servisimiz danışınız. Evinizin büyüklüğü ve istemiş olduğunuz katı yakıtlı kazan özelliklerine göre uygun Termoakım Kat Kaloriferini seçmenizde size yardımcı olacaklardır. Uygun kazan seçimi uzun yıllar boyunca konforlu ve sağlıklı bir kullanım sağlar.

Kat Kaloriferi Kurulum ve Bakımı

Katı yakıtlı kazan kurulumu kesinlikle uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Kazanın yerleştirileceği yer ürün kullanım kılavuzunda belirtildiği şekilde hazırlanmalıdır. Uygun şekilde hazırlanan bir yere uzman bir ekip tarafından kurulan kazanlar uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Ayrıca kazanların periyodik bakımları mutlaka yapılmalıdır. Özellikle yoğun kullanımı olan kış aylarından önce kat kaloriferi ve tesisatı bütün ekipmanları ile bakımdan geçmelidir.